Przejdź do głównej zawartości

Robimy schemat bluzki bazowej - część I


 Tak, tak, moje kochane. Dziś się "naumiemy" jak zrobić siatkę konstrukcyjną pod naszą wymarzoną bluzkę, która będzie na nas leżała idealnie. A ponieważ materiał jest dość obszerny i dużo  w nim cyferek   to podzieliłam go na kilka części, by Was nie zmęczyć wiedzą i nie zniechęcić na dzień dobry (poza tym chce się dłużej  upajać rolą belferki).
Robota w zasadzie prosta, wymagająca jedynie odrobinę czasu i kilku przyrządów. Zaczynajmy więc.

Aby cieszyć się jak głupi do sera z własnoręcznie wykonanej formy w/g własnych wymiarów należy te wymiary zdjąć. I tu nie ma przebacz. Nie oszukujemy, nie wciągamy brzucha do granic jego wytrzymałości, ani nie ściskamy bioder aż nam zaczną oczy wychodzić z orbit. Wszystko jak na świętej spowiedzi, bo inaczej kicha i w bluzkę na pewno się nie wciśniemy. Najlepiej do tej zabawy zaprosić niczego nie podejrzewającą osobę  w postaci siostry, mamy, męża, narzeczonego, kochanka (lub kochanki), jednym słowem kogo tam macie pod ręką.Przy zdejmowaniu miary stoimy swobodnie, bez nadmiernego wypinania się czy pochylania. Najlepiej abyśmy były wtedy w bieliźnie, no bo w dresach to byłoby trudno wymacać co tam mamy pod spodem
A potrzebne nam bedą następujące miary:

1. obwód szyi - centymetr układamy przy nasadzie szyi tak, by jej nie uciskał (w końcu to nie pętla dla wisielca)

2. obwód gorsu (inaczej obwód klatki piersiowej)- centymetr dookoła piersi, przez ich najwyższy punkt. Ważne, by na plecach centymetr biegł w tej samej linii co z przodu.

3. obwód talii - i tu jest problem, bo każda z nas ma talie w innym dziwnym miejscu. Proponuję zawiązać w talii kawałek tasiemki, ale niech Was ręka boska broni, żeby się ściskać. I w tak zaznaczonym miejscu zmierzyć obwód.

 4. obwód bioder - i znowu problem. Mierzymy się w najszerszym miejscu, po największej wypukłości. Szczególnie bardziej obdarzone kobitki muszą zrobić to dokładnie. Biodra z reguły wypadają gdzieś tak ok. 20 cm poniżej talii, ale "z reguły" niekoniecznie jest regułą :)). Ważne, by centymetr prowadzić równo w jednej linii na całym obwodzie.

5. wysokość biustu  i wysokość przodu do talii - no teraz będzie jazda.Otóż tę wysokość mierzymy od siódmego kręgu szyi , czyli od karku. A robimy to tak. Stojąc prosto schylamy głowę do przodu, osoba która nas mierzy musi nas teraz wymacać na karku i znaleźć na nim wystającą kostkę (mniej więcej przy nasadzie szyi). To jest właśnie ten siódmy kręg. Przykłada do niego końcówkę centymetra (w międzyczasie my się prostujemy) i prowadzi ten centymetr wzdłuż szyi, ku przodowi, przez najwyższy wierzchołek piersi (tu odnotowujemy wysokość biustu) aż do talii (w której nadal mamy zawiązaną tasiemkę) i przy dolnym brzegu tasiemki odnotowujemy wysokość całego przodu. Fajne, co?

6. długość tyłu - znowu macamy siódmy kręg i od niego mierzymy odległość do dolnego brzegu zawiązanej w talii tasiemki (oczywiście na plecach:))

7. szerokość pleców - tę miarę dobrze zdejmie jakiś facet, bo najlepiej być wtedy w bieliźnie, tak by było dobrze widać tę "zmarszczkę" między ręką a plecami.Szerokość pleców mierzymy od nasady do nasady  ramienia (wspomniane zmarchy), nad górną częścią łopatek.

8. szerokość przodu - mniej więcej 5-8 cm od nasady szyi, nad biustem (czyli tam gdzie już jest płasko), od nasady do nasady ramienia.

9. szerokość piersi - sprawa prosta. Jest to odległość między najwyższymi punktami piersi.

10. obwód ramienia - w najszerszym miejscu nasady ręki przy ramieniu. Nie za ciasno, nie za luźno.

11. długość rękawa - od nasady ramienia, przez lekko zgięty łokieć do nadgarstka.

12. szerokość ramienia - od nasady szyi do nasady ramienia. Miara ta nie jest konieczna, bo w szablonie uzyskamy ją z odpowiedniego wyliczenia, ale warto ją znać, bo przy skróconym ramieniu bądź szerokim potrzebna będzie do korekcji.


No i to to tyle jeśli chodzi o nasze obwody.

Oprócz tej matematyki powyżej, potrzebujemy jeszcze paru narzędzi. W  związku z tym zapraszam panie do przejrzenia mężowskiego garażu, z którego świśniemy kątownik. A jeśli nasz mężczyzna nie posiada garażu bądź kątownika, należy ograbić własne dziecko z ekierki i długiej linijki (najlepsza taka z pół metra). A jeśli nie mamy tak długiej linijki świetnym uzupełnieniem naszego parku maszynowego będzie listwa podłogowa, lub jakaś inna dranka ze sklepu budowlanego. Ważne by to było długie i proste (hmmm...ciekawe co by na ten tekst powiedział Freud). no i oczywiście jakaś duża płachta papieru. Ja używam zwykłego pakowego papieru, który kupuje w lokalnym sklepie papierniczym. Dorzućmy sobie jeszcze czarny i czerwony pisak, jakąś karteczkę na obliczenia i już jesteśmy gotowe, by stanąć do walki o idealny wykrój.
Naszym celem na dziś jest uzyskanie takiej oto siatki konstrukcyjnej.Zatem rysujemy (proponuję samą siatkę rysować czarnym mazakiem, a czerwonego użyjemy w następnym odcinku do rysowania szablonu).

Na papierze rysujemy długą linię prostą. Zaznaczamy na niej punkt 1.
a) odcinek 1-2 = długość tyłu .

b) odcinek 1-3 = głębokość pachy wynikająca z obliczenia, które teraz przeprowadzimy
        1/10 obwodu gorsu + 2/10 długości tyłu + 3 cm


c)  odcinek 2-4 = 2/10 obwodu bioder. Jest to długość bluzki do bioder.

d) odcinek 2-5 = 16 cm,  przeciętne przedłużenie bluzki od talii.

Po wyznaczeniu tych punktów wykreślamy z nich linie poziome
     z pkt. 1    linię pomocniczą ramienia
     z pkt. 3    linię szerokości pleców
     z pkt. 2    linię talii
     z pkt. 5    linie przedłużenia bluzki
     z pkt. 4    linie bioder

Wszystkie te linie rysujemy dość długie, ponieważ tworzymy szablon przodu i tyłu równocześnie (a dokładnie połowę przodu i połowę tyłu). Ale żeby pomóc Wam w wyobrażeniu jak długie powinny być to podpowiadam, że parę centymetrów dłuższe niż połowa obwodu naszych bioder.

Od punktu 3 odmierzamy połowę szerokości pleców i zaznaczamy punkt 6

Od punktu 6 odmierzamy szerokość pachy tyłu według wyliczenia i zaznaczamy punkt 7
     wyliczenie:   1/8 połowy obwodu gorsu -1cm

Od punktu 7 odmierzamy szerokość pachy przodu według wyliczenia i zaznaczamy punkt 8
     wyliczenie:   1/8 z połowy obwodu gorsu +1 cm

Odcinek 8-9
      wyliczenie: 1/4 obwodu gorsu - 2,5 cm
     

Od punktu 9 poprowadzić pionową linię w dół do linii bioder i tym samym zamknąć dolny prostokąt. Na przecięciu tej linii z linią talii zaznaczyć punkt 10, odmierzyć 1 cm i zaznaczyć punkt 10a (jest to obniżenie talii z przodu). Na przecięciu z linią bioder zaznaczyć punkt 40 (przyda nam się później), a na przecięciu z linią 5 punkt 42 (też do późniejszego użytku).

Z punktu 9 przedłużyć linię w górę. Od punktu 10a odmierzyć wysokość przodu z wyliczenia i zaznaczyć punkt 11.
       wyliczenie:   długość przodu od siódmego kręgu minus wynik z równania ( 1/3 połowy obwodu szyi +2cm )

       Trochę pomogę :). Załóżmy, że długość przodu wynosi 50 cm, a obwód szyi 38 cm (czyli połowa obwodu
       szyi to 19 cm). Zatem

       1/3 z 19 cm = 6,3 cm (no, prawie)
       6,3 cm + 2 cm = 8,3 cm
       50 cm - 8,3 cm = 41,7 cm    proste?!

Z punktu 8 narysować linię pionową w górę, z punktu 11 linię poziomą i na przecięciu tych linii zaznaczyć punkt 29

 Na linii z punktu 11 odmierzyć szerokość szyjki przodu z wyliczenia i zaznaczyć punkt 14
      wyliczenie: 1/3 połowy obwodu szyi + 0,5 cm

Z tego samego punktu 11, ale w dół odmierzyć głębokość szyjki przodu z wyliczenia i zaznaczyć punkt 15
      wyliczenie:  1/3 połowy obwodu szyi + 1 cm.

Z punktu 1 odmierzyć szerokość szyjki tyłu z wyliczenia i zaznaczyć punkt 12
      wyliczenie: 1/3 połowy obwodu szyi + 1cm

Z punktu 12 poprowadzić krótką pionową linię i na niej zaznaczyć punkt 13, czyli wysokość podkroju szyi
      wyliczenie: połowa długości odcinka 1-12 minus 0,5 cm.

A teraz brawa, fanfary i zasłużone ciacho z kawą, bo oto narysowałyśmy  siatkę konstrukcyjną naszej idealnej bluzki, gotową do dalszej obróbki.

Mam nadzieję, że nie przestraszyły Was te równania, punkciki i linie, bo to w sumie fajna zabawa. Nie mówiąc o tym, że można sobie przypomnieć szkolne czasy z racji tych ekierek i kolorowych pisaków oraz zaangażować rodzinę we wspólne zajęcia (ktoś nas przecież musi zmierzyć :)). Kolejna część pojawi się pojutrze, bo na jutro Szanowny Małżonek zapowiedział mi wizytę w pasmanterii (czyżbym nie zauważyła własnego PMS-a?), i pewnie się nie ogarnę po tej ekstazie wśród włóczek, materiałów, suwaczków, tasiemek i czego tam jeszcze dusza zapragnie.
     
Także dziewczęta, linijki w dłoń i do roboty!
Będę pytać!

P.S.
Małe uzupełnienie dzięki Lilianie, która zadała pytanie skąd czerpałam tę wiedzę.
Otóż korzystałam z książki Zofii Hanus "Kulisy kroju i szycia - bluzki, spódnice" (nabytek sprzed kilku tygodni i jak widać mocno przeze mnie eksploatowany:)

Komentarze

 1. świetny kursik, zamierzam córci na przyszły rok uszyć płaszczyk- będę miała jak znalazł, i wytłumaczone i skonstruowane, pomysł suuuupeeeer!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do córci, to ważne ile ma lat. Bo jeśli to kilkuletni brzdąc (a tak mi coś świta) to niestety sprawa się komplikuje, bo dla dzieci konstruuje się ciuszki trochę inaczej. Autorka książki z której korzystałam opracowała też pozycję dotyczącą konstrukcji odzieży dla dzieci, ale z racji braku dzieci nie interesowałam się tym tematem, więc więcej nie umiem powiedzieć.
   Nie pozostaje Ci nic innego jak uszyć płaszcz dla siebie :)))

   Usuń
  2. Albo skombinować książkę. Chyba jej poszukam.

   Usuń
 2. no to niech tylko ta maszyna przyjdzie do mnie, na której coś dla siebie miałam uszyć... to ja wtedy usiądę do tej konstrukcji :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żebyś wiedziała, że ja Ci nie popuszczę :))))Wystarczy już tego jęczenia, że nic Ci nie wychodzi. Do maszyny marsz:))

   Usuń
 3. O fajne:) A na podstawie jakiej pozycji z literatury przygotowałaś instrukcję? Może się wezmę kiedyś za to ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie już uzupełniłam tę informację :)
   A korzystałam z "Kulis kroju i szycia - bluzki, spódnice" Zofii Hanus.

   Usuń
 4. Jak tylko wrócę do swojego magazynu (tfu! pokoju), to z pewnością będę próbowała stworzyć coś na podstawie Twoich rad. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Napracowalas sie, ze ho ho. Doszlam do tej siatki i jako zywo przed oczami stanely mi wszystkie zmory podstawowki pt. walce i inne ostroslupy. Jako odporna na cyferki zaczne od konstrukcji spodnicy wersji podstawowej, tam mniej tych wymiarow i nie musze szukac siodmego kregu piekiel, znaczy sie siodmego kregu krzywego kregoslupa...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, ze spódnicą łatwiej, ale ja wierzę w Ciebie i wiem, że z bluzką poradzisz sobie równie dobrze :))))

   Usuń
 6. No i mnie trochę zmobilizowałaś, bo ja mam te książki od dawna(wszystkie trzy: "Spódnice i bluzki", Suknie, kamizelki, spodnie" oraz "Odzież dla dzieci" oraz kilka innych) ale dopiero teraz czuję, że mogłabym się pokusić o własną konstrukcję. Wcześniej, zanim zaczęłam szyć z gotowych wykrojów, nakupowałam sobie tej mądrej literatury, przejrzałam, nawet wyrysowałam sobie spódnicę. Ale odstawiłam na półkę bo zupełnie nie rozumiałam, o co w tym wszystkim chodzi :)Teraz, jak już zaczynam mocno kombinować z wykrojami z burdy, przerabiać je na swoją modłę, to i konstrukcja mi nie straszna :) - chyba przyszedł ten MOMENT ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Reniu, i Ty te skarby trzymasz i nic się nie chwalisz. Niedobra Renia, oj niedobra!
   Teraz nie ma przebacz i musisz coś zmajstrować w/g tych mądrych książek, bo kiedy jak nie teraz:)))
   A jakbyś tak była miła i przejrzała co tam masz oraz podzieliła się tą wiedzą poprzez mojego maila to byłabym Ci bardzo "dźwięczną", może coś bym sobie upolowała na allegro ? :)))

   Usuń
  2. A luknij sobie tutaj http://www.galerialucznik.pl/pl/c/Ksiazki/54 moze cos Ci sie spodoba.

   Usuń
  3. Nie ma sprawy,Wiolu, sama muszę to przejrzeć raz jeszcze, bo się ta moja "kolekcja" trochę przykurzyła ;)W sklepie "Łucznika" nie ma nic ciekawego, nie mówiąc już o tym, że ceny są mocno wyśrubowane, jak na takie starocie, jakie tam proponują.

   Usuń
  4. Do Gosi:
   Dzięki za linka. Obejrzałam a jakże, ale to rzeczywiście nie na moją kieszeń, biorąc pod uwagę, że za swoją książkę dałam na allegro 7.90 zł, a taką za którą Łucznik chce 30 zł ja widziałam za 11 zł :(

   Do Reni:
   Super, to czekam na wiosenne porządki :)

   Usuń
 7. Przypominają mi się czasy szkolne. Klepanie na pamięć schematu konstrukcji jak biblii szyjących :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj ja pamiętam tą konstrukcję na tej podstawowej robi się różnego rodzaju inne bluzki.
  Miałam taki zeszyt gdzie wszystko było rysowane na kalce, a potem przyklejane, a gdzie on jest teraz hm nie mam pojęcia.
  Fajna sprawa z tym pomysłem.
  Przynajmniej zachęca do zrobienia czegoś swojego, a nie przerysowania z gazety :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co ja bym dała za taki czarodziejski zeszyt :))) Może Ci się jeszcze gdzieś błąka po strychu czy innym pawlaczu?

   Usuń
 9. Woah! chwilowo więcej nie skomentuję bardziej bo próbować będę w nieokreślonej przyszłości - ale podziwiam zaparcie! bomba :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale jak już dojrzejesz jak śliwka węgierka to sobie tu lukniesz i będzie jak znalazł :)))

   Usuń
  2. Dojrzeję - nawet dokładnie jak ta śliwka, tylko jak i ona słońca do czynności dojrzewających potrzebuję ;) ale normalnie przypięłam sobie wpis na tablicy "do zrobienia natychmiast jak będę miała więcej niż godzinę na raz czasu oraz siły więcej niż na kupienie mrożonych pierogów na obiad" :P ale wrócę! rzekłam i w ogóle i wtedy porządnie wykomplementuję :)

   Usuń
 10. No i skasowałam komentarz. Mam pytanie, czy to wersja standardowa, czy dla figury "sprężystej"? Bo konstrukcję już mam, według standardów robiłam i musiałam mooocno przerabiać, więc jestem ciekawa tych zagadnień, które pewnie już dokładnie przeanalizowałaś ze względu na własną figurę...Będę się dopytywać o sprężystość ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to jest na razie wersja standard. Potem wezmę się za te sprężyste. Robiłam sobie próbny wykrój na te wyprostowane (lub inaczej z dużą różnicą długości między przodem a tyłem) i powiem Ci, że owszem wyszło. Co prawda taki szablon po wykrojeniu wymagał małego modelowania ze względu na moje większe piersi, ale to był pikuś w porównaniu z tym co muszę przechodzić przy standardowych wykrojach z Burdy.
   A jakie przeróbki musiałaś wprowadzać przy swoim szablonie (może napisz na maila, bo co się będziemy tak publicznie obnażać:))

   Usuń
  2. Obnazajcie. Zwlaszcza publicznie moze byc ciekawie ;)

   Usuń
  3. Moje przeróbki wyszczególniłam w tym wpisie:http://niebieska-kamea.blogspot.com/2012/05/wreszcie-jest.html
   muszę się kiedyś zagłębić w twój sposób robienia form, jest ciut inny niż ten mój - takie mam wrażenie.Poczytam, pomyślę, może nawet ci wyślę skan mojego opisu konstrukcji ;-)żebyś też miała nad czym myśleć ;-P

   Usuń
  4. Zaraz oblukam Twojego posta, a ten skan możesz mi przesłać, bo popatrzę sobie co je różni i który jest bardziej "przyjazny" :))

   Usuń
 11. Ja w zeszłym wieku :)robiłam też formę podstawową na bluzkę, z książki pt.Krój i modelowanie odzieży lekkiej" Maria Bily - Czopowa, Karolina Mierowska. Do tej pory do niej zaglądam ,wiele się z niej nauczyłam. Wykrój gdzieś przepadł, a ja od kilku lat! zabieram się do zrobienia nowego. Brak czasu powoduje że korzystam z gotowców z Burdy przy których tracę czas na dopasowywanie wykroju do figury.
  Zmotywowałaś mnie do zrobienia własnej formy! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, rób, rób. Pewnie Ci to zaoszczędzi mnóstwa przekleństw miotanych przy przerabianiu burdowych wykrojów. Przy okazji dzięki za przekazanie tytułu i autorek tej książki, z której korzystałaś. Będę się rozglądać na allegro za nią :)))

   Usuń
 12. lol super poscik.........przed wczoraj siedziałam 4 godziny nad skonstruowaniem własnej bluzki, znalazłam od innej blogerki....pasuje ...ale coś mi umknęło teraz będę mogla nawet porównać ;) dziękuje naprawdę fajnie ze zrobiłaś ten post

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Lojalnie jednak uprzedzam, że jest to wykrój powiedziałabym standardowy. Po nim zajmiemy się tworzeniem szablonu na sylwetki z pewnymi odstępstwami typu duże piersi czy zaokrąglone plecy.

   Usuń
 13. Zaciekawiłaś mnie - trzeba będzie spróbować :)
  Akurat ja nie mam zbyt dużych problemów z wykrojami burdowymi, ale zawsze warto nauczyć się czegoś nowego.

  OdpowiedzUsuń
 14. no, no, toż to się u Ciebie dzieje!!! I schemacik, i opisik... fiu, fiu!!
  a na bluzkę się pewnie skuszę bo ostatnio zaopatrzyłam się w jakąś taniutką tkaninę z przeznaczeniem na eksperymenty konstrukcyjne:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A taniutka tkanina idealnie nadaje się na takie właśnie eksperymenty :))
   Jeśliby się jednak niespodziewanie skończyła to polecam wizytę w najbliższym szmateksie i zakup prześcieradła za grosze, którego nie szkoda pociąć i ewentualnie zmarnować. Sposób sprawdzony przeze mnie i bardzo ekonomiczny :)))

   Usuń
  2. he, he, tak się składa, że moja taniutka tkanina kosztowa mniej niż prześcieradło w lumpeksie:P a z 4m to nie jeden eksperyment wyjdzie;)

   Usuń
 15. Wygląda bardzo profesjonalnie. Też zaobserwowałam u siebie na półce tą książeczkę. Skusiłabym się, ale ja tak bardzo gustuje w sukienkach i te sukienki jako tako leżą, a tyle fajnych wykrojów jest, że... no jak nie muszę, to nie skorzystam, chociaż chętnie bym sobie namalowała taki wykrój ćwiczebnie, ale przecież ja będę chudła, potem rodziła, karmiła, chudła... Jak już skończę, to sobie namaluję. Zresztą mam prezent dla Ciebie do uszycia i nie powinnam przedtem zajmować się sobą, no!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ty się przede wszystkim powinnaś zająć sobą, nawet dla zdrowia psychicznego, a prezent nie zając i nie ucieknie :)))

   Usuń
  2. Tak czytam i się chyba zgubiłam w temacie, bo mi wyszło, że nie będziesz robić formy na bluzkę podstawową na siebie, bo wolisz sukienki. Ale formy wszystkich sukienek się robi generalnie na bazie tej formy bluzki...
   Z drugiej strony rozumiem, też mi się nie chce teraz robić nowej formy, bo się intensywnie staram chudnąć....to sobie zrobię jak już(sasasa)schudnę...
   Przyłączam się do twierdzenia, że trzeba się zająć sobą, bo jak nie ty to kto się tobą zajmie?

   Usuń
 16. Nie chciałabym Cię bardzo rozczarować bo entuzjazm widzę że hohohooooooooooooooooo, ale konstruowałam prostą spódnicę z podszewki w ramach spodu do sukienki z tejże książki i niestety musiałam ją dużo zwężać, więc zalecam umiarkowanie w dodawaniu centymetrów i próbną bluzkę, żeby na prawdę skonstruować sobie wykrój na bluzkę bazową - Nasza Ty Belferko (upajaj się, upajaj fajnie Ci to wychodzi)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodzę się, że bluzka ma spore zapasy (dokładnie to chyba 5 cm luzu) i wymaga potem pewnego modelowania, ale mnie chyba bardziej urzekł fakt, że wreszcie biust i talię mam na swoim miejscu a na plecach nie robi mi się falbana w talii (bo wszystkie gotowe wykroje są dla mnie z tyłu za długie).
   Belferka dziękuje za aktywny udział w dyskusji :)))

   Usuń
 17. Jak fajnie:D Któregoś dnia chciałabym przysiąść do takiego konstruowania na spokojnie bo moje możliwości są w tej chwili dość mocno ograniczone;p kiedy próbuję się skupić na jednej rzeczy to zaraz słyszę: mamoo, poczytasz mi?/mamoo, a czy można mieć ręce z dywanu?/co robi moja słodka Kasia?/mamoo, dlaczego nie można mieć ręki z dywanu?:) ja bym nawet pogubiła się w 2+2;) wyślę chyba kiedyś tych dwoje absorbujących ludzi do kina:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Albo zatrudnij do podawania linijki czy flamastrów :)))))

   Usuń
 18. uczyli mnie kiedyś bluzki podstawowej "hanusową" metodą, ale za każdym razem wychodzi mi nie do końca taka na mnie, albo się źle obmierzę, albo Pan Rybka coś zepsuje, albo mi cycochy zmaleją zanim sończę szyć bluzkę ... i tak w kółko...
  ale przed świętam sobie zamowiłam tą książkę i już się do mnie śle :) to może bardziej się zmobilizuję:)
  a Ty koleżanko mnie jak zwykle uprzedziłaś - ja za to pokażę jak się robi bluzkę na niemowlę... ale to kiedyś... więc nie wykluczone że zrobisz to przede mną :)

  instrukcja wyszła Ci bardzo czytelnie - gratuluję :)

  i jeszcze Ci muszę napisać, że dostałam szlafroczek:) - już go nosiłam u rodziców - bardzo dziękuję - pochwalę się nim na blogu przy okazji jakiejś bielizny :)

  Buziaki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sprawie niemowląt na pewno Cię nie wyprzedzę, bo to temat dla mnie odległy o jakieś 10 lat świetlnych, więc nie musisz się stresować :)

   Książkę polecam, choć jesteś chyba trzecią osobą, która miała problemy z szablonem w/g tej metody, zaczynam się niepokoić :(

   Cieszę się, że szlafrok przypadł do gustu i Pan Rybka nie będzie się denerwował, że Cię jakiś zboczony Belg podejrzy przez okno :))

   Usuń
 19. Świetny kurs! Tak samo miałam tłumaczone na kursie kroju i szycia :) no i jak ładnie tu u Ciebie się zrobiło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, ale ja widzę że tu większość dziewczyn po jakichś kursach tylko ja taka niedouczona :)) No i czy to się, w takim razie, komuś przyda :)))

   I dziękuję za pochwały wizualnej strony bloga, to taki wiosenny remont :))

   Usuń
  2. przyda się:) chociażby dlatego, że zmobilizowałaś już kilka osób, a przy nastepnych częściach pewnie będzie więcej:)

   ja właśnie wpadłam na pomysł małej modyfikacji... pani Hanus dodaje do biustu 5 cm... mi wychodzi 2,5/3 cm pomiędzy klatą zmierzoną normalnie, a tą na maksymalnym wdechu...

   a tak poza tym to na mnie nie warto zwracać uwagi - ja po prostu nie znoszę przerabiać - i o ile upinanie formy na kimś , żeby to lepiej dopasować, nie jest dla mnie taka straszna, to na sobie nie potrafię i dlatego marudzę :)

   Pozdrawiam

   Usuń
  3. No ja w sumie też potrzebuję mniej zapasu niż P. Zosia radzi, ale na dzień dobry stwierdziłam, że będę robić jak pan Bóg przykazał, żeby po prostu poznać sam mechanizm, a potem będę kombinować.

   Na szczęście mam Pancerną Helę, bo na żywym moi organizmie to bym nie dała rady nic upiąć :)))

   Usuń
  4. Myślę, że się przyda, Po pierwsze mobilizacja, po drugie może po prostu tylko te "douczone" się udzielają w komentarzach, a cała masa odwiedzających twego bloga zamiast tu dyskutować (że kiedyś, że jak będzie czas), siedzi i robi konstrukcje według podanego przepisu? ;-)

   Usuń
 20. Witam:) Czy długość przodu to wysokość talii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmm,w zasadzie tak, ale w przypadku rysowania szablonu musimy rozróżnić dwie długości tego przodu. Pierwsza to:

   - długość przodu mierzona od naszego siódmego kręgu, wzdłuż szyi przez pierś do talii.

   a druga to:

   - wysokość talii (a dokładniej mówiąc wysokość przodu do talii), którą otrzymujemy z wyliczenia:

   długość przodu od siódmego kręgu minus wynik z równania ( 1/3 połowy obwodu szyi +2cm )

   i właśnie wynik tych obliczeń jest nam potrzebny do umieszczenia na naszym schemacie

   Mam nadzieję, że bardziej nie namieszałam :))) W razie czego pisz na mojego maila.
   Pozdrawiam

   Usuń
 21. hej

  wlasnie jestemw trakcie robienia schematu..i utknelam gdyz wyszlo mi ze punkt 11 bedzie na tej samej wysokosci co punkt 1. wszystki e punkty prowadzilam zgodnie ze wskazowkami, linie sa proste, prostopadle, wszystko jest ok, czyzby zle zmierzyl dlugosc tylu ,przodu?

  p.s. niby biusciasta nie jestem...ale zeby miec przod jak tyl, to na pewno nie :)
  pozdrawiam Magda

  OdpowiedzUsuń
 22. U mnie wyszło jeszcze gorzej, punkt 11 jest niżej niż 1...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Szablon bluzki podstawowej - część III

No i się doczekałyście części trzeciej i ostatniej w temacie tworzenia szablonu na bluzkę według własnych wymiarów.
W części pierwszej i w części drugiej otrzymałyśmy taką postać naszego schematu. Dzisiaj "wykończymy"  ją, zanim ona nas wykończy i otrzymamy takie cudo. Zatem linijki w dłoń!


Aby dopasować bluzkę w talii musimy narysować zaszewki tyłu i przodu
Zaczniemy od tyłu.
Do tego potrzebny nam jest właściwy obwód talii wynikający z wyliczenia   [  (1/2 obwodu talii + 3 cm) : 2 ] - 1 cm  (cyfra 3 nie bez przyczyny jest czerwona, a cyfra 1 niebieska  zaraz się to wyjaśni)
Wiem, wiem - czarna magia, kupa nawiasów i cyferek. Już pomagam :) 
Załóżmy, że obwód naszej talii wynosi 72 cm (boże, kiedy ja tyle miałam w pasie). Połowa to 36 jak w pysk strzelił. 36 cm + 3 cm = 39 cm 39 cm :2 = 19,5 cm 19,5 cm - 1 cm = 18,5 - właściwy obwód taliityłu według wzoru
Teraz mierzymy na naszym schemacie długość odcinka 2-44
Załóżmy, iż wynosi on 24,5 cm
 Od tych 24,5 cm odejmujemy 18,5 c…

Szablon bluzki podstawowej- część II

Dziś druga część zmagań z linijką i matematyką, jednym słowem kontynuujemy zabawę w tworzenie szablonu bluzki.  Na obrazku poniżej możecie zobaczyć co udało nam się stworzyć w części I .Jest to tzw. siatka konstrukcyjna, na którą zaczniemy dziś nanosić jeszcze ciekawsze rzeczy. Zatem do dzieła!

Łączymy punkt 1 z punktem 13 tworząc podkrój szyi tyłu.

Od punktu 16 odmierzyć 1,5 cm i zaznaczyć punkt 17.

Punkt 13 łączymy z punktem 17 i przedłużamy o 2,5 cm - punkt 18.

Z punktu 13 odmierzamy 5 cm i zaznaczamy punkt 19 (początek zaszewki na plecach).

Odcinek 19-20 to głębokość zaszeki, którą wyliczamy następująco:
     1/3 głębokości pachy (czyli długość odcinka 1-3) + 0.5 cm
Z punktu 19 należy narysować linię prostopadłą do linii 3-6 i na niej zaznaczyć głębokość zaszewki - punkt 20.

Z punktu 20 w linii równoległej odmierzyć 1 cm i zaznaczyć punkt 21, połączyć z punktem 19.

Z punktu 19 odmierzyć 2 cm (przeciętna szerokość zaszewki) i zaznaczyć punkt 22, połączyć z punktem 21. Tak oto powsta…